niedziela, 3 marca 2013

Gorejący Krzew wg Agnieszki Holland

Ludzie mówią, że na tym świecie nie ma nic za darmo. A jednak ja wczoraj dostałem wspaniałą sześciogodzinną lekcję historii – ciekawszą i z pewnością cenniejszą niż cały semestr tego przedmiotu w szkole średniej.
Mowa tu o nowym miniserialu Agnieszki Holland p.t. Gorejący Krzew (w oryginale Hořící Keř) – zrealizowanym przez czeski oddział HBO. Trzyczęściowa seria zrealizowana przez polską reżyserkę opowiada historię czechosłowackiej normalizacji, a motywem przewodnim jest sprawa Jana Palacha – czeskiego studenta, który w proteście przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego dokonuje aktu samospalenia w centralnym punkcie Pragi, jakim jest Plac Wacława.

Trzy części Gorejącego Krzewu w sumie trwają prawie 4 godziny, jednak ze względu na to, że film jest świetnie zrealizowany, doskonale obsadzony i bardzo realistycznie, a przede wszystkim ciekawie ukazuje wydarzenia z tamtych czasów, nie ma żadnego problemu by obejrzeć go „za jednym zamachem”. Po czterogodzinnym pokazie we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty w żadnym wypadku nie odczuwałem znużenia, ani zmęczenia – gdyby projekcja trwała jeszcze ze dwie godziny z chęcią nadal bym siedział w kinowym fotelu.
Po przedpremierowym pokazie Gorejącego Krzewu miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Agnieszką Holland, która nie tylko wyreżyserowała film, ale także była naocznym świadkiem „czeskiej normalizacji” (studiowała wtedy w praskiej szkole filmowej). Pani reżyser opowiadała o kulisach realizacji filmu, zdradziła m.in. tajemnicę „powrotu tramwajów na Vaclavak” oraz wskazała bohaterów, którzy będąc postaciami fikcyjnymi posiadają zbiór cech wielu prawdziwych uczestników tamtych wydarzeń (chodzi tu m.in. o Trávníčka, Jireša oraz Charouza).
Na koniec chciałbym podziękować kinu Nowe Horyzonty za to, że dało mieszkańcom Wrocławia (jako drugim w Polsce – po Warszawie) możliwość uczestniczenia w przedpremierowym pokazie oraz spotkaniu z panią Agnieszką Holland. Gorejący Krzew będzie można oglądać w polskim HBO przez trzy kolejne niedziele – pierwszy odcinek dziś (3.03) o 20:10. Ponadto na platformie HBO GO część pierwsza ma być odkodowana dla wszystkich.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz