sobota, 12 listopada 2011

Łosiowa Dolina w Koszowatce na Kaszubach

Aby zobaczyć żywego, oswojonego łosia w środowisku zbliżonym do naturalnego nie trzeba jechać na półwysep skandynawski. W małej miejscowości na Kaszubach istnieje „rezerwat” w którym żyją największe kopytne ssaki na ziemi.

Będąc na Kaszubach warto odwiedzić „Łosiową Dolinę” w Koszowatce koło Ostroszyc (powiat Kartuzy). W tej niewielkiej miejscowości sporą atrakcję turystyczną stanowi minisafari na którym można spotkać prawdziwe łosie.

Projekt powstał 30 czerwca 2006 roku w wyniku współpracy polsko-szwedzkiej. W łosiowej dolinie początkowo zamieszkiwały trzy łosie, jednak w ostatnim czasie (lato 2009) głównie ze względów na trudności w zapewnieniu odpowiedniego pożywienia w ogrodzie przebywa tylko jeden ssak.

Łoś zamieszkujący kaszubskie safari jest oswojony, daje się głaskać i chętnie zjada smakołyki przygotowane przez swoich opiekunów. Zwierz jest bardzo sympatyczny i chętnie pozuje do fotografii. Ciekawostką jest fakt, że „Łosiowa Dolina” na Kaszubach to jedyne w Europie (poza Skandynawią) miejsce w którym człowiek może spotkać się „oko w oko” i pogłaskać tego oswojonego łosia.

Koszt zwiedzania „Łosiowej Doliny” to o ile dobrze pamiętam 6 zł. Turyści odwiedzać łosia mogą o godz. 11 i 13 wtedy po grupę (nawet jednoosobową) przychodzi przewodnik, który wprowadza turystów na teren „rezerwatu”. Grupy zorganizowane po wcześniejszym kontakcie telefonicznym mogą odwiedzać ogród w innych godzinach.


 
„Łosiowa Dolina” położona jest 12 kilometrów od Kartuz i 7 km od Szymbarku. Aby dojechać do małej miejscowości Koszowatka z Kartuz należy wyjechać ulicą Kościerską, dojechać do miejscowości Somonino a następnie zgodnie z drogowskazami kierować się na Ostrzycę i Koszowatkę. W pobliżu zagrody zawieszona była „strzałka” kierująca do „Łosiowej Doliny”.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz